Makaleler » Makaleler » Gelinlik Modelleri

Gelinlik Modelleri

Gelinlik Modelleri

Gelinlik Modelleri ve Vücut Tipine Uygun Gelinlik Seçimi

Yıllarca hayalini kurduğunuz o en özel günde, kusursuz görünmek her gelinin isteğidir. Fakat sanıyoruz ki gelinlik seçimi, düğünün belki de en zor aşamasıdır.  Bu yüzden gelinlik seçerken birçok detayı göz önünde bulundurmak gerekir. Düğünün yapılacağı mekan, düğünün tarihi olduğu kadar zevklere ve tarza en uygun gelinliği tercih etmek de gelini iyi hissettirecek konuların başında geliyor. Bu yüzden kendi bedenimizi iyi tanımalı ve zevklerimizin farkında olarak, kendimiz için en iyi bir modeli seçmek önemli. Biz de bu yüzden  gelinlik modelleri nelerdir?, hangi model hangi beden için uygundur?, gibi soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalıştık.

Gelinlik modelleri nelerdir?

Prenses Gelinlik Modeli

Belden aşağı kabarık olan bu gelinlik modelinde kabarık etekler ön planda tutulmuştur. Gelinliğin üst kısmı, vücudu sıkı bir şekilde saran bu gelinlik modelini, gösterişi seven gelin adayları tercih etmektedir. Ancak 1.60 cm’den daha kısa boyluysanız prenses modeli gelinlik, kişiyi basık gösterdiğinden dolayı sizin için pek uygun bir seçenek olmayacaktır .

A Kesim Gelinlik Modeli

Elma vücut tipine sahip biriyseniz, A kesim gelinlik modelini seçmeniz yerinde olacaktır. Çünkü bu model, kusurları gizlemede en başarılı gelinlik çeşididir. Ancak bu modelde dikkat etmeniz gereken en önemli detay, gelinliğin göğüs kısmı olmalıdır. Eğer büyük göğüslere sahipseniz straplez veya derin göğüs dekoltelerinden kaçınmalısınız.

Balık Kesim Gelinlik Modeli

Balık kesim model bütün vücudu saran, dolayısıyla bütün kusurları ortaya çıkaran bir modeldir. Bu yüzden balık kesim model, kum saati vücut tipine sahip kişiler tarafından tercih etmelidir. Uzun boylu gelin adaylarında kusursuz bir zarafet sağladığı gibi, kısa boylu göbek, göğüs, bel ve basen sorunu olan kişilerin kaçınması gereken bir modeldir.

Vintage Gelinlik Modeli

Vintage gelinlikler, son zamanların en çok beğenilen ve tercih edilen gelinlikleri arasında yer alıyor. Vintage gelinlikler, ortama eski dönemlerden izler ve farklı dönemlerin dokunuşlarını hissettiren bir hava katıyor. Belki de bu yüzden nostaljiden hoşlanan gelin adayları en çok bu modeli tercih ediyor. Ancak vintage tarzda bir gelinlik giymek için düğünün konseptinin de buna uygun olması gerekir. Özellikle açık mekan düğünü düşünüyorsanız bu model gelinlikleri tercih edebilirsiniz.

Sade Gelinlik Modelleri

Sadelikten ve şıklıktan hoşlanan gelin adaylarının en çok tercih ettiği bu model, mekanla romantik bir uyum yakalıyor.

Helen Gelinlik Modeli

Yunan tarzı gelinlik olarak da bilinen bu model, genç kızların belki de en sevdiği modeldir. Helen gelinliğin göğüs kısmı tam oturan ve kalan kısmı aşağıya doğru dökümü bir şekilde iner bir görünüme sahiptir. Gelinliğin etek kısmı kabarık olmadığı için de vücuda son derece zarif bir görünüm katmayı başarır.

Her gelinlik modeli, her vücut tipine uygun değildir. Ancak Helen gelinlik modeli, birçok vücut tipi için kusursuz bir görünüm sağlamaktadır. Özellikle vücudun belli yerlerini ön plana çıkarmak isteyen gelin adayları, birçok açıdan Helen gelinliğin avantajlarından yararlanabilir. Örneğin bacaklarına güvenen gelinler uzun yırtmaçları tercih ederken, göğüsleri ön plana çıkarmak isteyenler derin dekolteli yakalar kullanabilir.

Gelinlik seçimi neye göre yapılır?

  • Mekana göre

1-Açık Hava Düğünleri İçin Gelinlik Modelleri

Sonbaharda, ilkbahar yada yaz aylarında evlenecek çiftlerin tercihi açık hava düğün mekanları oluyor. Tekne, kır, plaj ya da havuz başı da diğer seçenekler arasında yer alıyor elbette. Eğer sen de açık hava düğünü yapmayı düşünüyorsan, bu mekanlarda giyebileceğin gelinlikler konusunda önerilerimize kulak vermek isteyebilirsin. Kabarık, prenses kesim gelinlikler yerine robalı , düz kesim, A kesim veya yarım balık modelleri tam sana göre bir seçim olabilir.

2-Kır Düğünü Gelinlik Modelleri

Kır düğünü gelinlikleri denince genellikle, terletmeyen ince şifon tüllerle dikilmiş uçuş uçuş gelinlikler aklımıza geliyor. İlkbahar ve yaz aylarında, tül, organze ya da şifon gibi ince kumaşlarla hazırlanmış tasarımlarla son derece zarif görünebilirsiniz. Ancak yine de tercihini ipek ve dantelden yana kullanmak isteyen gelinler için de şık tasarımlar bulunabilir.

Bu durumda tercihinizi Gypsy veya bohem tarzda bir gelinlikle salaş, püsküllü modellerden yana kullanabilirsiniz. Ama daha nostaljik bir tema hayal ediyorsanız vintage model gelinlikler tam size göre olabilir.

 

3-Havuz Başı Düğün Gelinlikleri

 

Havuz başında şık bir düğünle dünya evine girecekler elegan, zarif gelinlik modellerinden birini seçmelisiniz. Eğer düzgün bir fiziğe sahibim diyorsanız da balık kesim gelinlikleri tercih edebilir ya da vücudunuzdaki kusurları kapatmada ilüzyonlar yaratan A kesim gelinlik modellerini deneyebilirsiniz.

 

  • Mevsime Göre

 

Mevsim, gelinlik seçimi için son derece önemli bir detay. Çünkü her mevsimin havası ve ışığı farklıdır. Hem ortamla uyum sağlamak hem de düğünle bütünleşmek adına mekan unsuruna göre gelinlik seçmek önemli. Nasıl ki yaz aylarında incecik kumaşlardan hazırlanmış, ışıl ışıl gelinlikler giymek istiyorsak, sonbaharda daha sade kumaşlar tercih edebiliyoruz.

 

Kış mevsiminde ise; askısız, dantelli, uzun kollu ve bolerolu gelinlikleri seçmek de mantıklı olacaktır. Hatta gelinliklerin üzerinde olmasa bile aksesuar kullanmak, kış gelinliklerine çok şık bir hava katabilir.

 

Vücut Tipine Göre Gelinlikler

 

Hayalindeki gelinliğe kavuşman için ne aradığını biliyor olman önemli. Fiziğine uygun bir gelinlik seçmek, seni iyi hissettirmekle kalmaz, hem vücudunun en güzel yanlarını ortaya çıkaracak hem de özgüvenini artırmaya katkı sağlar. Peki kusursuz bir görünüm için hangi vücut tipi, hangi gelinlik modeline yönelmeli bir bakalım:

 

Armut Vücut Tipine Göre Gelinlik

 

Bel ve basenlerin geniş, omuzların daha dar ise armut vücut tipine sahipsin demektir. O halde önceliğin omuzlarını ön plana çıkaracak kolsuz ve bedeni daha dar gösterecek balık gelinlik modellerini tercih etmek olmalıdır.

 

Elma Vücut Tipine Göre Gelinlik

 

Geniş omuzlu, dar kalçalı ve ince bacaklı bir görünümünüz varsa elma vücut tipindesiniz. Bu vücut tipindeki gelin adayları, kalem etekli, yırtmaçlı, drapeli ya da kısa sivri, sert yakalı gelinlik modellerini tercih edebilir, beldeki kalın görünümü de korse yardımıyla minimuma indirebilirler.

 

Kum Saati Vücut Tipine Göre Gelinlik

 

Bu vücut tipine sahip gelin adaylarının ilk tercih edeceği model, vücut kıvrımlarının güzelliğini ön plana çıkaran balık gelinlik modeli olmalıdır. Ancak bu tarz bir gelinlikle rahatsız olacağı düşünülüyorsa, vücudu tamamen saran kalp yaka bir gelinlik yada halter yaka tercih edilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. O da bu vücut tipindekilerin, daha kilolu görünmemek adına prenses modelinden uzak durmaları gerektiğidir.

 

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Gelinlik

 

A Kesim Gelinlik Modeli, bu vücut tipinde kıvrım görünümü yaratabileceğinden en çok tercih edilmesi gereken gelinliklerden olmalıdır. Diğer bir seçenek ise prenses gelinlik modeli olabilir. Bu iki seçenek de dikdörtgen vücut hatlarını yumuşatmada oldukça başarılıdır.

Tercih edilmemesi gereken modeller ise; halter yaka, denizkızı kuyruğu ve dikkati bel bölgesine çeken gelinliklerdir.

 

Üçgen Vücut Tipine Göre Gelinlik

 

Omuz bölgesi, kalça bölgesine kıyasla daha geniş olan bu vücut tipinin seçebileceği en uygun modellerin başında V yaka gelinlikler geliyor. V yaka, omuz kısmını daha minimal göstereceğinden kuyruk detayıyla da zarif bir görünüm sağlanabilir. Ek olarak kalın spagetti askılı, kolsuz ve simetrik yakalar da tercih edilebilecek diğer gelinlikler arasında. Ancak üçgen vücut tipine sahip kişilerin, straplez gelinlik modellerinden kesinlikle kaçınması gerektiğini unutmayın.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
powered by ShopPHP | v4